Підбірка новин законодавства станом на 01.10.2024 року
ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ
За жовтень 2024 року подають нові форми декларації з ПДВ разом з додатками (наказ МФУ від 09.08.2024 р. № 400.).Нові елементи у відповідних формах стосуються експорту сільгосппродукції, проте застосовувати нові форми і ПН, і декларації з ПДВ чи розрахунків потрібно буде всім платникам.
З 1 жовтня у починають застосвуватись нові форми ПН та РК. При складанні ПН на експорт товарів слід зазначати дату та номер договору та митної декларації.
При цьому на перелік товарів, вивезення яких здійснюється з оформленням кількох митних декларацій, не може бути складено одну ПН.
Наприклад, якщо на операцію з вивезення товару №1 складено митну декларацію №4, а на вивезення товарів №2 та №3 – митну декларацію №5, то в одній ПН має бути відображено Товар №1 та вказано дату і номер митної декларації №4, а в іншій ПН має бути вказано товари №2 та №3 та дата і номер митної декларації №5 (разом з тим платник може також скласти окремі ПН на товар №2 і на товар №3 і в кожній з них вказати дату і номер митної декларації №5). Але складання однієї ПН на операцію з вивезення товару №1 (митна декларація №4 та товарів №2 та №3 (митна декларацію №5) неможливе.
Ø У РК, який подається на реєстрацію з 01.10.2024 та який складено до ПН, зареєстрованої в ЄРПН:
- до 01.10.2024, – рядки «договір (контракт)» та «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» заповненню не підлягають;
- з 01.10.2024, – рядки «договір (контракт)» та «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» підлягають обов’язковому заповненню.
Ø У графі 3.2.1 «Імпорт» розділу Б табличної частини ПН (4.2.1 розділу Б табличної частини РК) у разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, проставляється позначка «X». Ця графа заповнюється на всіх етапах постачання товару.
Крім того, Наказом №400 внесено низку змін до правил складання ПН, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності. Це ПН, які складаються відповідно до пункту 8 Порядку і в яких зазначено тип причини 13.
Згідно з пп. 3 та 9 п. 16 Порядку у ПН, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності:
- у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця);
- у графі 4 вказується одиниця виміру товару/послуги;
- обов’язково заповнюються графи 3.1, 3.2.1, 3.3, 5 – 9.
СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ
Відповідно до п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ ФОПи-єдинники, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду на весь період їх військової служби звільняються, зокрема від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до гл. 1 розд. XIV ПКУ.
Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації.
Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 107.05 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
ПДФО, ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР
Якщо згідно договору купівлі-продажу рухомого/нерухомого майна, оренди доходи нараховуються (виплачуються) на користь неповнолітньої дитини – власника об'єкта продажу, оренди, а кошти отримує опікун, то у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску вказується така неповнолітня дитина із зазначенням реєстраційного номера її облікової картки. Джерело: роз'ясненні ДПС із категорії 103.25 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
Якщо юрособа-роботодавець за рахунок власних коштів відшкодовує фізособі-працівнику вартість попереднього профмедогляду, оплаченого нею до працевлаштування у роботодавця, то суму такого відшкодування включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо і оподатковують ПДФО на загальних підставах.
Водночас не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника витрати роботодавця на обов'язковий попередній (до прийняття на роботу) профогляд такої фізособи, якщо перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам підпадають під дію Закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 06.04.2000 р. № 1645-III у відповідності до вимог пп. 165.1.19 ПКУ.
(Перелік затверджено постановою КМУ від 23.05 2001 р. № 559).
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 103.04 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
АКЦИЗ
Після набрання чинності Законом "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18.06.2024 р. № 3817-ІХ, а саме з 27 липня 2024 року до суб'єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції, встановлених (ст. 73 Закону № 3817), зокрема:
• виробництво/зберігання/транспортування/реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет, або без паперових марок акцизного податку встановленого зразка чи з підробленими паперовими марками акцизного податку – 200 % вартості таких товарів, але не менше 3 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (п. 11 ч. 2 ст. 73 Закону № 3817);
• роздрібна торгівля тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами для електронних сигарет за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, – 100 % вартості таких виробів, але не менше 2 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (п. 26 ч. 2 ст. 73 Закону № 3817).
Звертаємо увагу, що відповідно до п. 21 розд. XIII "Перехідні положення" Закону № 3817 до 1 жовтня 2024 року дозволено зберігати/транспортувати/реалізовувати на митній території України товари за кодом 2404 91 90 00 згідно з УКТЗЕД без марок акцизного податку, якщо такі товари вироблені в Україні або ввезені до 1 вересня 2024 року.
ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА
Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затверджений постановою Кабміну від 05.06.2024 р. № 650 передбачає, зокрема, можливість бронювання працівників від мобілізації через Дію (Єдиний державний вебпортал електронних послуг). Водночас Порядок № 650 не передбачає обов'язку звітувати про чисельність військовозобов'язаних, які заброньовані засобами порталу Дія. На цьому наголошено у листі Мінекономіки від 29.08.2024 № 2704-20/64638-09.
Оскільки під час бронювання через портал Дія витягів з наказу Мінекономіки не видають, то й до Звіту згідно із Додатком 6 вони не мають потрапляти.
Звіт згідно із додатком 6 подається до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом:
– підприємствами, установами та організаціями, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період – до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, відповідної обласної чи Київської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення).
ЗОВНІШНЬО-ЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Якщо грошові кошти з-за кордону в Україну в іноземній валюті за здійсненими експортними операціями не надійдуть в установлені Нацбанком граничні строки розрахунків на поточний рахунок резидента в банку, то за результатами проведеної документальної перевірки платнику нарахують пеню відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 р. № 2473-VIII.
Проте, якщо на дату закінчення граничного строку розрахунків за експортною операцією, яка підлягала валютному нагляду, сума незавершеної операції є меншою ніж 400 тис. грн, то за порушення термінів розрахунків пеню не нарахують.
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 112.05 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
ГОТІВКОВІ ОПЕРАЦІЇ, РРО / ПРРО
З 1 вересня 2024 року здійснюється оподаткування акцизним податком операцій з товарами за кодом 2404 91 90 00 згідно з УКТ ЗЕД (інші нікотиновмісні продукти для орального застосування). Це передбачено Законом № 3553.
У зв'язку з цим, ДПС інформує суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі із застосуванням РРО та/або ПРРО під час торгівлі підакцизними товарами, про необхідність дотримання вимог п. 11 ст. 3 Закону про РРО.
Податківці звертають увагу платників податків на необхідності відображення в чеках РРО та/або ПРРО усіх обов'язкових реквізитів, у тому числі коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД при продажу підакцизних товарів.
СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ
Оскільки відповідно до ст. 18 Закону № 1105 розмір допомоги по вагітності та пологах обчислюється сумарно за всі дні відпустки та надається за весь період зазначеної відпустки, то при звільненні з роботи за власним бажанням жінки під час такої відпустки вже виплачена сума допомоги не повертається, оскільки чинним законодавством таке повернення не передбачене.
А ось у разі надання роботодавцю листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами терміном 14 календарних днів або формування електронного листка непрацездатності в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ, що припали на період після звільнення, допомога по вагітності та пологах на підставі зазначеного листка непрацездатності не надається, оскільки застрахована особа вже не перебуває у трудових відносинах, пояснив ПФУ у листі від 01.08.2024 р. № 2800-030401-8/46676.
Пенсійний фонд України у своєму листі від 04.09.2024 р. № 2800-030401-8/53352 пояснив особливості надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо страхові випадки трапились один за одним та не пов'язані між собою.
Перші п'ять днів хвороби оплачує роботодавець у порядку, встановленому Кабміном постановою від 26.06.2015 р. № 440. На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності, формуються листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюється як продовження першого та складають один страховий випадок.
Отже, при настанні у застрахованої особи нового випадку тимчасової непрацездатності з приводу нового захворювання, травми або інших причин, які не пов'язані та не є наслідками попереднього, допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів ПФУ надається на загальних підставах з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності).
Відповідно до ч. 141 ст. 8 Закону № 2464 ЄСВ для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п. 2, 3 ч. 1, п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" від 15.07.2021 р. № 1667-IX, встановлюється:
• на суму нарахованої кожній застрахованій особі зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, – у розмірі мінімального страхового внеску;
• на суму винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску.
Оскільки виплати у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є страховими виплатами, і, як наслідок, не належать до фонду оплати праці та не є складовою винагороди гіг-спеціаліста за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом, то ЄСВ на такі виплати нараховують на загальних підставах.
Податківці зауважили, що при нарахуванні лікарняних та суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами працівникам, яким встановлено групу інвалідності, резидент Дія Сіті застосовує ставку:
• 22 % – на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності (лікарняні) та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами гіг-спеціалісту (загальні підстави нарахування ЄСВ за цивільно-правовим договором, у тому числі для осіб з інвалідністю);
• 8,41 % – на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності (лікарняні) та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами працівнику, з яким укладено трудовий договір (загальні підстави нарахування ЄСВ за трудовим договором для працівників, які мають статус осіб з інвалідністю).
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 201.04.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ
Якщо договір суборенди укладений і зареєстрований в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно, то ФОП – орендар cплачує МПЗ за період з 1 січня календарного року до початку місяця, в якому така земельна ділянка передана в суборенду, а суборендар – починаючи з місяця, в якому він набув право суборенди на таку земельну ділянку.
Якщо договір суборенди не зареєстрований, то орендар – ФОП cплачує МПЗ на загальних підставах за податковий (звітний) рік. Про це відзначили спеціалісти ГУ ДПС в Одеській області. Контролери відзначили, у разі передачі таких земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, їх розмір враховується при визначенні загального МПЗ орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) таких земельних ділянок у порядку, встановленому ПКУ.
У разі переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року та за умови держреєстрації такого права відповідно до законодавства, МПЗ щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) за період з 1 січня такого календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власності на таку земельну ділянку, або в якому така земельна ділянка передана в користування (оренду, суборенду, емфітевзис). Водночас для нового власника, орендаря або користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) – починаючи з місяця, в якому він набув право власності або право користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди на таку земельну ділянку, та враховується у складі загального МПЗ кожного з таких власників або користувачів.
Радимо також ознайомитися зі статтею "Податкова безпідставно нарахувала МПЗ за землю? Потрібна звірка!".
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 103.02 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
РІЗНЕ
Підставою для визначення суб'єкта господарювання платником екоподатку є здійснення таким суб'єктом розміщення відходів власного виробництва або відходів, отриманих в рамках виконання договорів про розміщення відходів.
Не є платниками екологічного податку господарювання, які розміщують на власних територіях виключно відходи як вторинну сировину. Об'єктом та базою оподаткування екологічним податком є, зокрема, обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях суб'єктів господарювання.
Оскільки суб'єкт господарювання здійснює тимчасове розміщення відходів, що належать до окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, які утворились в процесі їх діяльності та продаються як товар або використовуються у власному виробництві, у т.ч. металобрухт то у нього не виникають податкові зобов'язання з екологічного податку.
Разом з тим суб'єкти господарювання, які на підставі отриманих в установленому порядку дозволів здійснюють розміщення відходів за інших умов (відходи не належать до окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини), є платниками екологічного податку.
Джерело: роз'яснення ДПС із категорії 117.01 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
З 1 жовтня 2024 року Національний банк України тимчасово на пів року встановлює ліміт у 150 000 грн. на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту" (також відомі як P2P, C2С).
Ліміт діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. А також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.
У новій редакції викладено пп. 20.1.5 ПКУ, який встановлює права податкових органів щодо інформації про банківські операції платників податків.
Наразі для того, щоб отримати від банку або іншої фінансової установи, яка відкрила платнику податків рахунок, інформацію про ненадходження у встановлені граничні строки валютної виручки, органу ДПС потрібно рішення суду. Як тільки Закон №3706 набере чинності, рішення суду вже не знадобиться і НБУ, банки, інші фінансові установи, а також небанківські надавачі фінансових послуг будуть зобов’язані надавати органам ДПС інформацію щодо дотримання встановлених НБУ граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів у порядку, передбаченому Законом України «Про банки і банківську діяльність».
ПРОЕКТ№11416-д станом на 05.10.2024 р.
Для утримання військового збору в підвищеному розмірі з зарплати, відпускних, лікарняних за жовтень на роботодавців чекатиме перерахунок ВЗ за ставкою 5%. Це правило не буде діяти при звільненні працівника до дати набрання чинності Закону.
ВЗ для “єдинників”. Ставку ВЗ для «єдинників» буде введено заднім числом (з 1 дня місяця, в якому набере чинності Закон). При цьому передбачається встановлення військового збору:
для ФОПів І, ІІ та IV груп у розмірі 10% від МЗП, але тепер від встановленої законом на перше число поточного місяця, а не на 1 січня поточного року. Тож у IV кварталі 2024 року ВЗ доведеться сплачувати у розмірі 800 грн щомісяця;
для ФОПів та юросіб ІІІ групи ЄП у розмірі 1% від доходу.
Як виняток авансовий внесок з військового збору за місяць набрання чинності Законом сплачуватиметься ФОПами-«єдинниками» І та ІІ груп протягом 20 календарних днів з дати набрання чинності, а не до 20 числа. А всі «єдинники» ІІІ групи (ФОПи і ЮО, крім е-резидентів) сплачуватимуть ВЗ починаючи з першого числа першого місяця календарного кварталу, в якому набрав чинності Закон.