Підбірка новин законодавства станом на 01.12.2024 року
ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ
У разі зайвого (помилкового) складання ПН/РК первинні документи щодо постачання товарів/послуг, зазначених у такій ПН/РК, відсутні, тому для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію зайво (помилково) складеної ПН/РК в ЄРПН платник податків може подати лише письмові пояснення. Про це зазначили спеціалісти ДПС у роз'ясненні з категорії 101.18 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).
Водночас Порядком прийняття рішень визначено право, а не обов'язок платника податків надавати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
РЕЖИМ ЕКСПОРТНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ (РЕЗ)
Постанова КМУ від 29.10.2024 №1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення» вводить з 1 грудня 2024 року і до завершення воєнного стану режим експортного забезпечення (РЕЗ) для окремих сільськогосподарських товарів, таких як мед, горіхи волоські, пшениця, жито, ячмінь, кукурудза та інші.
Мета - унеможливлення схем з вивозу певного переліку товарів без сплати податків та повернення валютної виручки та передбачає наступне:
- експорт таких товарів може здійснюватися лише зареєстрованими платниками ПДВ;
- встановлюються мінімально допустимі експортні ціни за якими може бути здійснено експорт продукції; такі ціни оприлюднюються на вебсайті Мінагрополітики; якщо ЗЕД-договором передбачено нижчі ціни, ніж мінімально допустимі експортні ціни, експорт забороняється,
- до дня подання митної декларації платник зобов’язаний скласти та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних; реєстрація такої накладної може бути зупинена;
- тільки зареєстрована накладна дає право на оформлення митної декларації та здійснення експорту;
За кожним товаром складається окрема податкова накладна за кодом J1211001 і реєструється в ЄРПН до дати подання митної декларації;
Одиниця виміру вказується – кг
Якщо реєстрація ПН буде зупинена, митне оформлення не здійснюється. Реєстрація в ЄРПН здійснюється протягом 3-х днів. Якщо зареєстрували в ЄРПН і протягом 30 днів не оформили митну декларацію, реєстрація ПН скасовується.
Щомісячно на 01 число ДПС на основі отриманої від банку інформації розраховує частку неповернення валютної виручки. Якщо вона менше 20% - застосовується ставка ПДВ 0%; інакше – 14% або 20% з подальшим коригуванням
Податківці навели відповіді щодо особливостей податкового обліку з ПДВ операцій РЕЗ:
https://od.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/845255.html/
https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/79183.html
Повідомлення про завершення ЗЕД-розрахунків платників податків за відповідними операціями з експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, надається банком ДПС протягом 3–х робочих днів, наступних за днем завершення розрахунків за відповідною операцією.
Отримане Повідомлення не пізніше наступного робочого дня після отримання від банку ДПС розміщує в електронному кабінеті платника податку.
Повідомлення є підставою для застосування 0% ставки ПДВ.
ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР
30.11.2024 року опубліковано Закон України від 10.10.2024 року №4015-ІХ, яким внесено зміни до ПКУ.
Для ВЗ із зарплати та інших доходів фізосіб у рахунках - змін немає.
Військовий збір для платників єдиного податку встановлюється тимчасово на період воєнного стану
Фізособи-«єдинники», як і юрособи-«єдинники», отримали окремі рахунки для сплати ВЗ.
З 1 грудня 2024 року і до 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, збільшено ставку військового збору для доходів фізичних осіб з 1,5% до 5%.
Розмір ставки військового збору для платників єдиного податку :
• для ФОП І, ІІ та ІУ групи – 10 % розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року, з розрахунку на календарний місяць. Тобто, щомісячна сума збору в 2025 році – 800 грн / місяць;
• для ФОП та юросіб – платників ІІІ групи – 1 % від об'єкта оподаткування (тобто доходу, визначеного у ст. 292 ПКУ).
Ставка 1,5 % залишається щодо доходів для військовослужбовців і працівників Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту.
Сплата військового збору за новими правилами:
для податкових агентів не змінився – як і раніше, його сплачують одночасно з ПДФО відповідно до ст. 168 ПКУ;
для ФОП 1, 2, 4 групи - авансом щомісяця, не пізніше 20 числа поточного місяця;
для ФОПів та юросіб ІІІ групи ЄП – поквартально до 10 числа після звітного кварталу.
Звітність:
Для податкових агентів планується з 01.01.2025 року щомісячна звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Форми наразі немає.
Для платників єдиного податку плануються зміни до звітності для зазначення нових показників.
Чи будуть нараховуватися нові податки "заднім числом"?
Відповідь КМУ: Закон про податкові зміни набуває чинності з 1 грудня. Тому "заднім числом" податки не будуть нараховуватися. Парламент найближчим часом ухвалить необхідні правки до податкового закону, щоб узгодити роботу всіх норм з 1 грудня, зокрема щодо ФОПів.
ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК ДЛЯ ФОП
Згідно Законупро Державний бюджет України на 2025 рік:
ü відновлення обов’язку сплати ЄСВ фізичним особам – підприємцям, зокрема, які обрали спрощену систему оподаткування, особам, які, провадять незалежну професійну діяльність та членам фермерського господарства
ü мінімальна заробітна плата у 2025 році складатиме 8000 гривень, отже щомісячний обов’язковий платіж ЄСВ для ФОПів та членів ФГ (які не застраховані з інших підстав) становитиме 1760 грн.
ü Максимальна величина внеску з ЄСВ буде з 20 м/зп (наразі – з 15 м/зп)
ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА
Президент України підписав Закон про Державний бюджет на 2025 рік.
Розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2025 року і на весь наступний рік:
• у місячному розмірі – 8000 грн;
• у погодинному розмірі – 48 грн.
Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць
Загальний показник – 2920 грн
Діти до 6-ти років – 2563 грн
Діти від 6 до 18 років – 3196 грн
Працездатні особи – 3028 грн
Особи, які втратили працездатність – 2361 грн
БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ
Постановою КМУ "Деякі питання бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" від 22.11.2024 № 1332 (чинна з 01.12.2024) ухвалено нові правила бронювання роботодавцями працівників від мобілізації та визнання підприємств критично важливими.
Ключові для даного питання дати:
• 18 травня 2024 року – дата, на яку враховується загальна кількість військовозобов'язаних працівників для розрахунку квоти тих, кого можна бронювати;
• 31 грудня 2024 року – крайня дата пролонгації чинності статусу критично важливих для підприємств, установ, організацій, в яких строк дії такого статусу закінчувався до 30 листопада 2024 р. (включно);
• 23 лютого 2025 року – крайня дата перегляду прийнятих рішень про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
• 28 лютого 2025 року – крайня дата дії відстрочок від мобілізації, які були надані до 1 грудня 2024 року рішеннями Мінекономіки або через портал Дія. Також до цього дня усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв.
Додаткові критерії критичної важливості
Для приватних підприємств встановлюється обов’язковий критерій — нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн для 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. гривень.
Впроваджується обов’язковий критерій для підприємств — відсутність заборгованості по сплаті усіх податків та ЄСВ.
Підприємства, які захочуть забронювати працівника, повинні підтвердити відповідність чинним та новим критеріям. У них є на це понад три місяці — від публікації відповідної постанови до кінця лютого 2025 року.
Після підтвердження критичності, підприємства повинні через Дію подати знову списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними.
Бронювання працівників через Дію запрацює з 1 грудня. Сервіс усуває людський фактор та пришвидшує процес.
Підприємствам забороняється бронювати працівників, які не перебувають на військовому обліку або не мають військово-облікових документів.
Скільки працівників можна забронювати
Можливість бронювати 100% працівників наразі передбачена для підприємств паливно-енергетичного та оборонно-промислового комплексів. Інші компанії мають квоту 50%. Базою обліку є всі військовозобов’язані працівники підприємства, проте не враховуться військовозобов’язані жінки. Зняти бронювання з працівників буде можливим, втім без особливих підстав (наприклад, звільнення) це можна буде зробити не частіше одного разу на місяць.
Відбуватиметься регулярний моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня сплати податків та кількості військовозобов’язаних.
Якщо буде встановлено, що підприємство не відповідає вимогам — на нього буде сформовано запит для надання пояснень. У разі негативного результату моніторингу підприємство буде позбавлене статусу критичного.
як наслідок – позбавлення броні
РІЗНЕ
Податківці нагадали, що 31 грудня 2024 року закінчується термін подання повного звіту про контрольовані іноземні компанії за 2023 звітний рік.
Запроваджено нові рахунки для сплати авансу з податку на прибуток та ПДФО для торговців пальним
Закон України від 10.10.2024 року №4015-ІХ, яким внесено зміни до ПКУ:
1. Підвищено ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% з 2025 року.
2. Податок на прибуток від банків за 2024 рік у розмірі 50%.
3. Збільшення МПЗ для земель. З 1 січня 2024 та до 31 грудня року закінчення війни Розмір МПЗ не може становити менше 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків – 1400 грн з 1 гектара;
4. На прохання представників сектору нафти і газу законом вводиться авансовий внесок з податку на прибуток (ПДФО для ФОП на загальній системі) на кожну окрему АЗС:
а) 60 тис. грн за кожне місце, крім випадків, передбачених підпунктами «б» і «в»;
б) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація винятково скрапленого газу, –30 тис. грн за кожне місце;
в) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу у літрах, приведених до температури 15°C, у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального становить 50% і більше, – обсягом 45 тис. грн за кожне місце.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів.
Окрім цього, сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів).
Це дозволить збільшити прозорість відносин на паливному ринку та зробить більш конкурентними легальних учасників ринку.
5. Підвищуються на 50% мінімальні ціни на вино та виноробну продукцію, затверджені постановою КМУ №957.
6. Підвищується рента на пісок, щебінь та каолін. Наприклад, якщо держава отримує за тонну щебня 5 гривень, то буде отримувати 13 гривень.
Водночас не оподатковуватимуться рентною платою обсяги видобутої піщано – гравійної сировини, такої як галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння, які використовуються як наповнювач для бетону та для мостіння доріг, що безоплатно передаються на користь ЗСУ та інших органів для забезпечення оборони держави.