Підбірка новин законодавства станом на 01.10.2018 року

Податок на додану вартість

Товариство – платник ПДВ планує здійснювати постачання товарів кінцевим споживачам за готівку через юридичну особу – оператора поштового зв’язку «Нова Пошта». Грошові кошти від споживача за поставлений товар будуть надходити на поточний рахунок товариства з розрахункового рахунку фінансової установи ТОВ.

Чи можна на такі постачання складати податкову накладну за щоденними підсумками? Відповідь податківців тут однозначна — ні. Податкова накладна за щоденними підсумками операцій не може бути складена при здійсненні постачання товарів кінцевому споживачу якщо розрахунки за такі товари, будуть здійснюватися через іншу юридичну особу. (ІПК ДФСУ від 11.09.2018 р. № 3988/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.)

 

Зобов’язання можуть припинятися зарахуванням зустрічних однорідних вимог, окрім випадків коли це не допускається.

При цьому суми ПДВ, які фактично не були сплачені покупцем постачальнику товарів/послуг, а кредиторська заборгованість за такими товарами/послугами погашена у результаті проведення взаємозаліку заборгованостей, не підлягають бюджетному відшкодуванню. (ІПК ДФСУ від 06.09.2018 р. № 3879/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.)

 

Платник ПДВ самостійно виявив заниження податкових зобов’язань з ПДВ і подав уточнюючий розрахунок до відповідної декларації з ПДВ. При цьому граничний строк сплати податкових зобов’язань по такій декларації минув вже більше ніж 90 к. дн. назад. Та чи не нарахують на суму такого заниження пеню?

Тут варто згадати про норми п. 129.9 ПКУ, де сказано: у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до ст. 50 ПКУ пеня не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 к. дн., наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ.

Отже, у випадку подання уточнюючого розрахунку на збільшення податкових зобов’язань до декларації з ПДВ за минулий період, після спливу 90 к. дн., наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання по такій декларації, яке на дату подання уточнюючого розрахунку залишається не сплаченим, пеня нараховується на суму податкового боргу (не погашеного податкового зобов’язання по податковій декларації) та на суму занижених податкових зобов’язань, визначених в уточнюючому розрахунку. (ІПК ДФСУ від 31.08.2018 р. № 3810/6/99-99-12-02-01-15/ІПК.)

 

 При списанні самостійно виготовленої готової продукції у зв'язку з неможливістю її використання в господарській діяльності, платник податків зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, з огляду на вартість товарів/послуг, придбаних з ПДВ та частково або повністю використаних у виробництві такої продукції.

Якщо особливості обліку, або специфіка діяльності платника податків не дають можливості визначити таку вартість, податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ донараховуються виходячи зі звичайної ціни самостійно виготовленої продукції, яка списується. (ІПК від 14.09.2018 р. № 4040/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Праця і зарплата

Кабмін доручив органам Держпраці, ДФС, ПФУ, Нацполіції, іншим центральним органам виконавчої влади провести за участю органів місцевого самоврядування починаючи з 5 жовтня 2018 р. комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення. Також вищезгадані органи мають провести до 5.10.2018 р. інформаційно-роз’яснювальну кампанію про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин.Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади необхідно переглянути власні нормативно-правові акти та внести до них зміни з метою посилення контролю за оформленням трудових відносин з найманими працівниками.

Також ДФС, ПФУ, Нацполіція та інші центральні органи виконавчої влади мають подавати щомісяця до 10 числа Держпраці інформацію про проведену роботу для її узагальнення та подання до 15 числа Мінсоцполітики Кабміну. (Розпорядження КМУ від 05.09.2018 р. № 649-р.)

 

Зарплату виплачують не рідше ніж двічі на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, і не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який її виплачують. Тож підприємство може виплачувати зарплату і тричі на місяць.

Першою половиною місяця вважають 15 календарних днів із 1-го по 15-те число. Друга половина — із 16-го по 30-те (31-ше) число. Тобто зарплату за першу половину місяця виплачують не пізніше ніж із 16-го по 22-ге число, а за другу половину — з 1-го по 7-ме число наступного місяця. Конкретні терміни виплати заробітної плати встановлюють у колдоговорі або іншому нормативному акті роботодавця. Якщо день виплати зарплати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітну плату виплачують напередодні. Наступну виплату проводять у визначені дні. (Лист Мінсоцполітики від 23.07.2018 р. № 1305/0/101-18/28.)

Вантажні перевезення

ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом вантажовідправник повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Але засвідчувального підпису буде достатньо – згадку щодо печатки прибрано з Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. № 363.

Окрім ТТН, засвідчення печаткою не потребують:

- договір про перевезення вантажів та його проект

- право на пред'явлення претензій вантажовідправником або вантажоодержувачем, яке засвідчується на ТТН;

- довідка про ціну реалізованого вантажу або проведену переоцінку до претензії на зіпсуття швидкопсувного вантажу;

- опис вантажу, який укладається в кожний контейнер з вантажем. (Наказ Мінінфраструктури від 10.08.2018 р. № 368)

 

Міжнародним є перевезення, що здійснюють за єдиним міжнародним перевізним документом. Перевезення вантажів супроводжують товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозять Україною.

Такими документами можуть бути: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна CMГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (СІМ); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України.

Отже, документом, що підтверджує факт здійснення міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом, є міжнародна автомобільна накладна (CMR). (Лист ДФС від 10.09.2018 р. № 3906/Л/99-99-13-01-02-14/ІПК.)

ПДФО і Військовий збір

Податківці тримаються своєї думки — якщо працівник придбав товари не за кошти, що попередньо видало підприємство, компенсацію таких коштів оподатковують ПДФО. Адже це буде дохід, який виплатило підприємство такій фізособі за реалізовані (продані) товари.

Не оподатковують ПДФО кошти, які платник податку отримав від роботодавця під звіт за умови дотримання усіх вимог пункту 170.9 ПКУ. Нагадаємо, що раніше ВСУ спростував аналогічний висновок податківців (ухвала ВСУ від 08.08.2018 у справі №816/909/18). (Лист ДФС від 31.08.2018 р. № 3796/ІПК/08-01-13-02-10.)

 

У разі якщо юридичною особою на підставі рішення суду відшкодовуються платнику податку - фізичній особі судові витрати (судовий збір та витрати, пов'язані з розглядом справи), то сума таких витрат включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника як додаткове благо та оподатковується ПДФО і військовим збором на загальних підставах.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ, та військовий збір за ставкою, визначеною пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ (п.п. 168.1.1 та пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ). (ІПК від 14.09.2018 р. № 4031/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.)

 

Вартість послуг з перевезення працівників до місця роботи та назад, яке організовуються юридичною особою (роботодавцем), не є додатковим благом. Однак водночас контролери роз’яснили: доходи, одержані платниками податку у вигляді компенсації вартості їх перевезення, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід (п.п. 164.2.20 ПКУ) і оподатковується ПДФО на загальних підставах. (ІПК від 18.09.2018 р. № 4081/6/99-99-13-02-03-15/ІПК)

 

Головне управління ДФС у Тернопільській області нагадує, що участь працівника в семінарах і конференціях, якщо запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юрособа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, сума, сплачена юрособою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції), не є доходом такого працівника й об'єктом оподаткування ПДФО.
Водночас, якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, суму, сплачену юрособою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) за такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового блага, який включають до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу йоподатковують за ставкою 18 %.

Єдиний податок / ФОП

Кредитування (тобто надання грошових коштів в позику під проценти банківською або іншою фінансовою установою) є банківською (фінансовою) послугою, в якій банк виступає надавачем такої послуги, а клієнт банку є користувачем послуг банку.

Кредитні кошти залучаються підприємцем для придбання товарів, які використовуються в господарській діяльності. Тобто оплата процентів, нарахованих на кредитні кошти, що одержані від банку для закупівлі товарів, які використовуються в господарській діяльності, є вартістю придбаних банківських послуг, прямо пов'язаних з господарською діяльністю підприємця.

Враховуючи викладене, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування може віднести до складу витрат витрати по сплаті відсотків банку при укладенні кредитних договорів з банками для потреб фінансово-господарської діяльності фізичної особи - підприємця за умови якщо вони:

·  документально підтверджені первинними документами;

·  пов'язані з отриманням доходів фізичної особи - підприємця;

·  фактично сплачені;

·  товари (послуги) фактично отримано фізичною особою - підприємцем. (ІПК ДФС від 31.08.2018 р. № 3809/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК.)

 

До платників єдиного податку другої групи належать підприємці, які надають послуги, в т. ч. побутові, платникам єдиного податку та/або населенню, виробляють та/або продають товари, провадять діяльність у сфері ресторанного господарства.

 

Обмеження щодо провадження діяльності платників єдиного податку другої групи стосується лише послуг, що їх надають не платникам єдиного податку. Продавати товари юридичним особам на загальній системі оподаткування можна. (Лист ДФС від 29.08.2018 № 3760/Ф/99-99-13-01-02-14/ІПК)

 

ДФС розглянула запит платника податку щодо віднесення до складу документально підтверджених витрат ФОП витрат, пов’язаних з розрахунково-касовим обслуговуванням (технічним та сервісним обслуговуванням РРО).

Податківці вказали на те, що ФОП-загальносистемник має право включати до складу документально підтверджених витрат, витрати пов’язані з розрахунково-касовим обслуговуванням (технічним та сервісним обслуговуванням РРО), по факту їх сплати на підставі підтверджуючих документів та за умови реєстрації РРО у встановленому порядку. (ІПК ДФС від від 29.08.2018 р. № 3763/С/99-99-13-01-02-14/ІПК)

 

ФОП-єдинники, які не застосовують РРО та розрахункові книжки, на вимогу покупця мають видавати чек, накладну або інший письмовий документ довільної форми, який засвідчує передання права власності на товар (послуги) від продавця до покупця. Водночас фахівці ДФСУ вважають: право покупця вимагати видати йому чек, накладну або інший письмовий документ не скасовує необхідності ФОП - платнику єдиного податку виписувати такий документ на кожний товар, що продається, незалежно від того, чи вимагається покупцем такий документ чи ні. Адже саме такі документи є підставою для оприбутковування готівки (здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) (п. 11 р. ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148).(лист ДФСУ від 20.07.2018 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15.)

 

Державна фіскальна служба України (ДФС) почала перевіряти підприємців, які на особисті (непідприємницькі) рахунки отримують платежі за свої товари і послуги. Нібито, таким чином вони приховують свій реальний оборот. Перших порушників уже оштрафували.

Органи ДФС і банківські установи тісно співпрацюють в порядку обміну інформацією про банківські рахунки фізичних осіб.

 

Готівкові розрахунки

Якщо суб'єкт господарювання працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня після завершення робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня. Оскільки в добі всього 24 години (тобто день триває з 0 годин ранку та закінчується 24 годиною вночі), то за щоденної роботи з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня. Однак у зв'язку з виробничою необхідністю (зміна працівників на АЗС триває цілодобово (з 09:00 до 09:00 наступної доби)) підприємству зручніше було б друкувати Z-звіт не о 23:55, а під час перезмінки - о 09:00.
Саме з такою ситуацією до ДФС звернулося підприємство, що здійснює роздрібну торгівлю пальним на орендованих автозаправних станціях, розміщених у місті та за його межами, із застосуванням РРО, режим роботи цілодобово. Фіскальні звітні чеки друкуються не пізніше 24 години кожного робочого дня. В 
ІПК ДФС від 13.09.2018 р. № 4024/ІПК/03-20-14-05-11 податківці вказують: тривалість зміни РРО - це період часу від реєстрації першої за день розрахункової операції до виконання Z-звіту, що обмежується 24 годинами. Цим і обумовлено вимогу виконувати Z-звіт щодня.
Водночас законодавство не встановлює обмежень щодо кількості друкування на РРО протягом дня (зміни) Х-звітів і Z-звітів. Якщо підприємство працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня після закінчення робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

 

Підприємства можуть розраховуватися готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами з фізособами у розмірі до 50 тис. грн. включно.

Це обмеження не стосується:

·  розрахунків із бюджетами і державними цільовими фондами;

·  добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;

·  використання готівки, виданої на відрядження.

Тому підприємство може проводити розрахунки протягом одного дня для виплати дивідендів з однією фізособою у розмірі до 50 тис. грн включно. (Лист ДФС від 31.08.2018 р. № 3802/ІПК/26-15-13-09-15.)

 

 

 

 

Алкоголь

Постановою КМУ від 05.09.2018 р. № 748 (чинна з 02.10.2018 року), зокрема, підвищено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкоголь. Залежно від коду виробів підвищено: на горілку та лікеро-горілчані вироби на 12,4-19,6%; віскі, ром та джин на 12; коньяк (бренді) на 6,6-9,5%, вина на 4,5-13,5 відсотка.

Так, мінімальну роздрібну ціну за пляшку горілки 0,5 літра вмістом спирту 40% підвищено з 79,55 гривень до 89,40, або на 12,4%. Це пов'язано з тим, що запроваджений у вересні 2017 року розмір мінімальних цін не відповідав реальним витратам суб'єктів господарювання на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв, оскільки: збільшились ставки акцизного податку, зокрема, на коньяк - на 20%, підвищилась ціна на спирт; відбулось зростання інших складових цін.

Крім того, Постановою передбачено, що мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв заокруглюються:

- у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок;

- у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.

 

ФСС з ТВП

 З 01.10.2018 року на роботодавців очікує практичне застосування новацій від Фонду соцстраху, закріплених у новому Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою Правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12 (далі – Порядок № 12).

Термін подання заяви-розрахунку до відділення Фонду становить 5 робочих днів із дати прийняття рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення матеріального забезпечення. Відлік розпочинається від дати затвердження Протоколу засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого).

Додатки до заяви-розрахунку (додатки 1.1 - 1.5) заповнюються залежно від виду призначеного матеріального забезпечення та виплати потерпілим на виробництві. Додатки 1.1 - 1.5 заповнюють лише для тих видів виплат, на які замовляються кошти, про що робиться відмітка у графі "Примітка" табличної частини заяви-розрахунку. Кожен із додатків 1.1 - 1.5, що заповнюються, має підписати відповідальна особа із зазначенням свого контактного телефону для зв'язку на випадок, якщо у працівників відділення Фонду виникнуть запитання під час опрацювання даних із таких додатків.

Подавати повідомлення страхувальник повинен за всіма заявами-розрахунками, опрацьованими Фондом із 1 жовтня й надалі. Натомість за тими заявами-розрахунками, які подано до Фонду і за ними отримано фінансування до 1 жовтня, звітувати про виплату матзабезпечення не потрібно.

Заява-розрахунок може надаватися до робочого органу Фонду соціального страхування України або його відділення в паперовому вигляді особисто страхувальником або надсилатися в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Із моменту надходження заяви-розрахунку до робочого органу Фонду проводиться перевірка всієї інформації, що в ній зазначається. У разі виявлення помилок чи недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення або з відмовою в прийнятті та наданням обґрунтованих пояснень. Перевірка, надання рекомендацій чи відмова в прийнятті заяви-розрахунку здійснюватиметься робочими органами Фонду протягом десяти робочих днів після її надходження.

Що стосується виплати замовлених коштів, то після надходження їх на рахунок страхувальника останній зобов’язаний буде здійснити виплату матеріального забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. У такі ж строки здійснюються виплати потерпілим на виробництві.

Окрім того, з 1 жовтня 2018 року набуває чинності система інформування роботодавцем про здійснені виплати застрахованим особам. Повідомлення про проведення виплат страхувальником страхових коштів буде надсилатися за формою, яка наведена у додатку 2 до Порядку, протягом місяця з дня проведення виплат. Також передбачено декілька способів надсилання повідомлення: в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису, листом із повідомленням або особисто страхувальником.

У разі відсутності інформації від страхувальника про виплати застрахованим особам протягом трьох місяців із дня проведення фінансування Фондом, робочими органами Фонду будуть проведені перевірки щодо використання страхувальником коштів.

Допомога по вагітності та пологах надається за рахунок коштів Фонду соцстраху в розмірі 100 % середньої зарплати за весь період перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами. Якщо середній дохід застрахованої особи менший за мінімальну зарплату, установлену на час настання страхового випадку, допомога розраховується виходячи з мінімальної зарплати.

Приклад загального розрахунку допомоги по вагітності та пологах із розміру мінімальної зарплати у 2018 році: (3723 грн (зарплата застрахованої особи) х 12 місяців) / 365 к. дн. х 126 к. дн. (тривалість лікарняного) = 15422,40 грн (сума допомоги по вагітності та пологах від Фонду соцстраху). Податки та внески із зазначеної суми не утримуються.Відповідний приклад наводить Фонд соцстраху.

 

 

Бухгатерський облік

Якщо підприємство застосовує МСФЗ, то має керуватись, зокрема, вимогами МСБО 34, який передбачає, що проміжна фінзвітність – це фінансовий звіт, що складається або з повного комплекту фінзвітності (визначеного в МСБО 1), або з комплекту стислої фінзвітності за проміжний період. При цьому проміжний фінансовий звіт має включати щонайменше такі компоненти:

• стислий звіт про фінансовий стан;

• стислий звіт або стислі звіти про прибуток або збиток та інший сукупний дохід;

• стислий звіт про зміни у власному капіталі;

• стислий звіт про рух грошових коштів;

• деякі пояснювальні примітки.

У такому самому складі, за словами ДФС, фінзвітність подається разом із квартальною "прибутковою" декларацією.
Нагадаємо: подавати дві форми звітів (баланс і звіт про фінрезультати) у складі проміжної звітності дозволено лише підприємствам, які складають фінзвітність за НП(С)БО (
п. 2 Порядку № 419). (Лист Мінфіну від 23.08.2018 р. № 35210-07-10/22399 та ДФС від 22.08.2018 P. № 27209/6/99-99-15-02-01-15)

 

Різне

Чинним законодавством передбачено, що призначення на посаду, звільнення, відпустку працівника або призначення до виконання функцій тимчасово відсутнього працівника оформляють наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.

Якщо установчими документами не встановлено покладання на іншу особу організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків на випадок відсутності керівника та головного бухгалтера з об'єктивних причин (відпустка, відрядження, лікарняний тощо) відповідними організаційно-розпорядчими документами підприємства тимчасово призначають особу, уповноважену на виконання таких функцій.

Умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних планових або позапланових виїзних та фактичних перевірок визначено ст. 81 ПКУ. Відповідно до цього перенесення термінів проведення документальних планових, позапланових та фактичних перевірок у зв'язку з хворобою, відпусткою або відрядженням посадових осіб юрособи ПКУ не передбачено.

За повідомленням ГУ ДФС у Рівненській області.

 

Нацбанк прийняв рішення підвищити облікову ставку з 17,5% до 18% річних із 7 вересня 2018 року. (Рішення НБУ  від 06.09.2018 року № 593-рш "Про розмір облікової ставки".)

 

 

Additional information